جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی جنوب غرب استان خوزستان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه خرمشهر، محمد حیدری در نشست شورای سلامت و امنیت غذایی جنوب غرب استان خوزستان اظهار کرد: تاکنون در شهرستان خرمشهر هیچ موردی از ویروس کرونا گزارش نشده است و با توجه به تردد اتباع خارجی چندین اکیپ بهداشتی و درمانی در مرز شلمچه مستقر شده و نظارت بهداشتی بر ورود اتباع خارجی انجام می شود و بنابراین نگرانی و دغدغه ای در این زمینه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه مسئله بهداشت مرز و جفرافیا نمی شناسد، گفت: امروز موضوع ویروس کرونا دنیا را متاثر از خود کرده و این موضوعی جهانی است که مسولین ملی ، محلی و کسانی که درگیر سلامت مردمند باید با یک سیاست واحد و برنامه ریزی مشخص کارها را انجام دهند.

معاون استاندار و فرمانداری ویژه شهرستان خرمشهر با اشاره به اینکه باید حوزه معرفت شناسی درباره مسایل داشته باشیم، از سلامت به عنوان بخشی از امنیت جامعه نام برد و افزود: احساس امنیت بر گرفته از مقوله هایی است که روزانه با آن دست و پنجه نرم می کنیم و در مفروض های ذهنی ما هست و به ما دیکته می کند که در این محیطی که زندگی و برای زندگی تلاش می کنیم از چه ضریبی برخوردار هستیم اما احساس امنیت مهمتر از خود امنیت است.

نماینده عالی دولت در خرمشهر بیان کردد: امروز به خاطر کرونا ویروس احساس نا امنی در میان مردم وجود دارد و اخبار غیر موثقی از طریق افرادی که در حوزه فضای مجازی فعالیت دارند به مردم منتقل و فضای جامعه را به سمت التهاب سوق می دهند لذا بایستی روی مسایل مهم که با افکار مردم مرتبط است و مسوولان عالی رتبه کشور بر آن ها دقت نظر دارند در راستای اطلاع رسانی و پیش برد امور کارها را دنبال کنیم و دست در دست یکدیگر برای سلامت مردم بکوشیم.

حیدری اضافه کرد: امور و مولفه های بهداشتی، حوزه مشترک مردم جامعه و دستگاه های دولتی است و لذا حوزه بهداشت می تواند برای مردم یک مانیفست در این باره ارایه کند، توجه به بهداشت فردی و اجتماعی در محیط کار و خانواده چه در شهر و یا روستا باید رعایت شود چرا که این کار می تواند بهداشت عمومی را ارتقاء و آن را بهبود بخشد.

وی  تصریح کرد: حوزه بهداشت یک سیستم در هم تنیده و پیچیده ایست که تمام اجزای جامعه با آن درگیرند و اگر فردی درگیر شود سایر جامعه نیز درگیر می شوند و لذا درمان خیلی گران تر خواهد بود، پس پیشگیری بهتر از درمان است، درمان به عنوان خاکریز دوم ما خاکریزی پر هزینه است.

معاون استاندار و فرمانداری ویژه شهرستان خرمشهر ادامه داد: در حوزه بهداشت با کمترین هزینه می توان بهداشت را در حد اعلا نگهداشت و سلامت را ایجاد کرد.

حیدری گفت: به لحاظ ساختار جغرافیایی و محیطی یک سری اشکالات در شهرهای آبادان و خرمشهر وجود دارد که باید به آنها رسیدگی شود، گاهی وقتی یک شکستگی در نقطه ای رخ می دهد خود دستگاه مربوطه نیز دیر هنگام متوجه آن می شود و این در حالیست که همین مسیله سبب بروز بسیاری از آلودگی هاست، فاضلاب رها شده در نقاط مختلف شهر خود منبع بسیاری از بیماری های ناشناخته است که منشاء زیست انسانی دارد و این در حالیست که باید از حداقل استانداردهای لازم برخوردار باشیم.

نماینده عالی دولت در خرمشهر تصریح کرد: دانشکده و حوزه بهداشت حداقل های استاندارد را به عنوان منشور سلامت به مردم معرفی کنند و بگویند شرایط در چه سطحی است، ساخت بیمارستان ها نباید بر مبنای رقابت توسعه ای باشد بلکه بایستی بر اساس مسایل و مشکلاتی  که در آن شهر وجود دارد، احداث و راه اندازی شود به طور مثال بیمارستان قلب خرمشهر باید بر اساس مطالعات و حجم بیماران مربوطه طراحی و پیش برود.

حیدری با تاکید بر اینکه الزامات کار را باید دانشکده علوم پزشکی آبادان به آبفا شهری، محیط زیست و شهرداری ابلاغ کند، یادآور شد: وزارت بهداشت ضامن سلامت مردم است و باید نظارت مستمری بر امور مربوطه داشته باشد، دانشکده از جنس حداکثری باید نظارتش را داشته و نباید در حفظ سلامت مردم قدمی پس بکشند، جامعه منتظر پاسخگویی و خدمات رسانی بهداشت است، اگر جامعه سالم باشد کار تمام بخش ها به نحومطلوب و خوبی انجام می شود.

نماینده عالی دولت در خرمشهر با تاکید بر اینکه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی باید از سوی دستگاه های بهداشتی ارایه شود، اظهار کرد: هزینه درمان در کشور با ارایه آموزش های لازم، مناسب و درست می تواند تضمین کننده امنیت و سلامت جامعه باشد و باید به شکلی متوازن به آنها رسیدگی شود.

معاون استاندار و فرمانداری ویژه شهرستان خرمشهر تصریح کرد: در خرمشهر انباشت مصوبات داریم و برخی نیز نصف و نیمه رها شده اند، در خرمشهر دنبال مصوبه نوشتن نیستیم و هدفمان دنبال کردن مصوبات، انجام اقدامات عملی، استمرار در کار و پیگیری نتیجه بخش است و به شکل مقطعی کاری را از پیش نمی بریم .