جلسه ستاد مدیریت بحران خرمشهر برگزار شد


به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه خرمشهر ، محمد حیدری در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان گفت : آمادگی برای مقابله با بحران از اهمیت خاصی برخوردار است و همه دستگاههای اجرایی می بایست از قبل برای مقابله با حوادث احتمالی برنامه ریزی کنند و با یکدیگر تعامل و همکاری داشته باشند .

وی با اشاره به بارندگی اخیر و افزایش حجم بالای آبهای سطحی افزود: بارندگی های اخیر علاوه بر وارد کردن خسارت به تاسیسات زیربنایی باعث نارضایتی مردم نیزشده است .

معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در فضای مجازی به آن می پردازند همین مسئله است آنها فقط ظاهر قضیه را می بینند وانعکاس می دهند و براین اساس قضاوت می کنند.

وی افزود: ما باید مشکلاتی که باعث افزایش حجم آب های سطحی  می شود را برطرف نماییم  وبا رفع این مشکل در مدت زمان کوتاه رضایت مندی مردم را فراهم نماییم.

حیدری ادامه داد : ما نمی توانیم نسبت به نارضایتی مردم بی تفاوت باشیم ما باید احساس مسئولیت کنیم و اجازه ندهیم حوادث طبیعی که رحمت و نعمت هستند برای مردم تبدیل به نقمت و عذاب شود .

فرماندار ویژه خرمشهر اظهار کرد: ادعا نمی کنیم در دوره زمانی کوتاه  مشکلات بوجود آمده  را برطرف خواهیم کرد اما می توانیم تاثیر گذاری آنرا کم کنیم .

وی  در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره  به عدم لایروبی انهار افزود : کانال ها ، زهکش ها و انهار باید لایروبی شوند تا به مشکل اساسی تبدیل نشوند وجهاد کشاورزی این مسئله را بطور جدی پیگیری نماید.

حیدری برضرورت تشکیل اداره بحران در فرمانداری تاکید کرد وافزود : براساس اصل پیش بینی و پیشگیری باید برای شهرستان برنامه ای تدوین شود تا در زمان وقوع سیلاب همه دستگاههای به وظایف خود آشنا باشند .

معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر با اشاره به اجرای این طرح در شهرستان دزفول گفت : ما در دزفول این کار را انجام دادیم و توانستیم سه هزار و ۵۰۰ متر مکعب آب  که از سد دز به سمت رودخانه می آمد را مهار کنیم و حتی یک روستای ما زیر آب نرفت .

وی افزود : وقتی بحران اتفاق می افتد و سیلاب می آید اجازه برنامه ریزی را از شما می گیرد مگر اینکه از قبل آمادگی و توانایی مقابله با آن را داشته باشید.

حیدری خاطرنشان کرد: همانطور که سال گذشته همه پای کار آمدند امسال نیز همه دستگاهها  مکلف هستند کلیه تجهیزات و ماشین آلات خود را در اختیار مدیریت بحران شهرستان قرار دهند.

نماینده عالی دولت در شهرستان با اشاره به تعامل و مشارکت شرکت های خصوصی با مدیریت بحران افزود : شرکت های نیمه دولتی و خصوصی همانطور که در قانون آمده باید به مسئولیت اجتماعی خود عمل نمایند، همچنین  بخشی از بودجه شهرستان نیز باید به این مسئله اختصاص پیدا کند.

وی افزود : با علم ، آگاهی و تجربه می شود برای رفع مشکلات چاره اندیشی کرد و هیچ کاری بدون راه حل نیست و می توان پیچیده ترین کارها را ساده انجام داد و شرط این کار تعامل ، همفکری و هم اندیشی است