کارخانه قند شهدای دزفول جزو برترین کارخانه های خاورمیانه با آخرین تکنولوژی روز دنیاست


نماینده عالی دولت در شهرستان دزفول صبح روز ۲ آبان ۹۸ از روند احداث کارخانه قند شهدای دزفول بازدید نمود.

دکتر محمد حیدری در جریان این بازدید با اشاره به اهمیت تولید شکر برای کشور گفت: محصول شکر در فائو ( سازمان خواروبار جهانی) یک محصول استراتژیک تعریف شده و همه کشورها در تلاش هستند تولید این محصول را داخل کشور خود تولید کرده و به خودکفایی برسند.

فرماندار ویژه شهرستان دزفول با بیان اینکه کشور ما تجربه و توانایی خوبی در زمینه کاشت نیشکر و چغندرقند و نیز تولید شکر دارد افزود: کاشت نیشکر نیازمند آب فراوان است و استان خوزستان به علت قرار گرفتن در منطقه گرم و خشک باید در مصرف منابع آبی مدیریت داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه شرکت قند شهدای دزفول در آزادراه دزفول – شوشتر احداث می شود اظهار داشت: این کارخانه همه مجوزهای لازم برای ساخت را اخذ نموده و در ۹۳ هکتار احداث می شود. ساخت این شرکت با مکان یابی مناسبی انجام می شود که میتواند در کریدوری مهم، علاوه بر مزارع حاصلخیز دزفول، از مزارع چند شهرستان خوزستان و استان های همجوار هم چغندرقند تحویل گیرد.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول افزود: تاکنون در محل اجرای طرح، بیش از ۲ میلیون تن خاک‌برداری شده و ۹۰ دستگاه و ماشین آلات به صورت شبانه روزی در این پروژه پویا در حال فعالیت هستند.

دکتر محمد حیدری گفت: ستاد اجرایی فرمان امام ۱۰۰ درصد سهام‌دار این کارخانه است ضمن اینکه همکاری هایی با یک شرکت آلمانی نیز وجود دارد که اطلاعات فنی و مهارت های لازم برای ساخت این کارخانه را در اختیار متخصصان ایرانی قرار خواهد داد.

نماینده عالی دولت در شهرستان دزفول بیان داشت: کارخانه قند شهدای دزفول جزو برترین کارخانه های خاورمیانه و دارای آخرین تکنولوژی روز دنیا است و می تواند روزانه ۱۰ هزار تن چغندرقند را تحویل گرفته و به یک هزار و ۳۰۰ تن شکر تبدیل کند که این میزان تولید نقطه عطفی در تامین نیازهای کشور است .

دکتر محمد حیدری گفت: مصرف داخلی شکر در کشور ۲.۲ میلیون تن است که از این میزان ۱.۵ میلیون تن در داخل تولید و بقیه آن وارد می شود، کارخانه قند شهدای دزفول با حرکت در مسیر رونق تولید، بخش قابل توجهی از شکر مورد نیاز کل کشور را تولید خواهد کرد.

سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول افزود: با توجه به شرایط کنونی در روابط بین المللی و تنگناهایی که برای کشورمان ایجاد شده بی نیاز بودن از واردات ضروری است و باید تا حد امکان این وابستگی کم شود.

وی اظهار داشت: ساخت این کارخانه با چنین ظرفیتی سهم بزرگی در کاهش وابستگی ایران به واردات شکر و رسیدن به خودکفایی در این زمینه خواهد داشت‌.

دکتر حیدری ادامه داد: استان خوزستان از نظر کارآمدی تجربه خوبی در کشت چغندرقند دارد. اکنون حدود ۱۲۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی این استان به زیر کشت نیشکر رفته است.

وی افزود: شهرستان دزفول نیز با توانمندی های که در زمینه کشاورزی، آبیاری تحت شبکه و خاک حاصلخیز دارد می تواند در سطح استان و کشور به رونق تولید در حوزه کشاورزی کمک نموده و کمبودها را جبران نماید.

دکتر حیدری از تلاش های دکتر محمد مخبر ریاست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام ره‌. تقدیر کرد و گفت: افزون بر هفت هزار شغل غیر مستقیم و ۱۵۰ شغل مستقیم با ساخت این کارخانه در دزفول ایجاد خواهد شد و هزاران هکتار از زمین های کشاورزی دزفول، خوزستان و سایر استان های کشور به زیر کشت چغندرقند خواهند رفت که انقلابی در حوزه کشاورزی منطقه و کشور خواهد بود .

نماینده عالی دولت در شهرستان دزفول با بیان اینکه قرار است این کارخانه در حدود ۳۰ ماه به مرحله بهره برداری برسد افزود: کارخانه قند دزفول می تواند محصول چغندرقند به شعاع ۳۰۰ کیلومتر از شرکت را خریداری ضمن تولید شکر، رونق اقتصادی خوبی ایجاد کند.

دکتر حیدری افزود: حجم سرمایه گذاری انجام شده در حوزه ریالی و ارزی برای این کارخانه بالا است که با توجه به شرایط موجود نوساناتی در آن ایجاد شده است. امیدواریم با تامین منابع مالی از طریق صندوق توسعه ملی خللی در اجرای این پروژه ملی و مهم ایجاد نشود.

۲ آبان ۹۸