زندگینامه دکتر محمد حیدری

dr-mohammad0heydari-slider-2-1024x352

تولد و کودکی

دکتر محمد حیدری در مرداد ماه سال ۱۳۴۷ در روستای چقاکبود از منطقه سنجابی کرمانشاه و در یک خانواده‌ی معتقد و متدین کودکی به دنیا آمد، که نام او را محمّد نهادند . محمّد دوران طفولیت و تحصیل خود را علیرغم مشکلات بسیار زیاد و محرومیت‌ها ، با کسب نمرات عالی پشت سر گذاشت و در دوران جنگ تحمیلی بر اساس تکلیف شرعی و ضرورت دفاع از کشور، انقلاب و کیان ایران اسلامی او را راهی جبهه‌های نبرد حق علیه باطل نمود و با عضویت در نهادهای انقلابی (بسیج و سپاه پاسداران ) دین خویش را ادا نمودند.

تحصیلات

دکتر محمد حیدری پس از انجام وظیفه شرعی و اجتماعی خویش و بعد از پایان جنگ تحمیلی تلاش خویش را معطوف به علم آموزی وکسب دانش نمود و توانست در آزمون سراسری سال ۱۳۶۸ در رشته مدیریت دانشگاه کرمانشاه پذیرفته شده و در سال ۱۳۷۲ موفق به اخذ مدرک کارشناسی شود. در سال ۱۳۷۱ از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به استانداری کرمانشاه منتقل و در دفتر سیاسی استانداری مشغول بکار گردید و علاقه وافر ایشان به سیاست موجب قبولی وی در آزمون سراسری کارشناسی ارشد علوم سیاسی شد و برای ادامه تحصیل راهی تهران گردید.

در سال ۱۳۷۶ پس از دفاع از پایان نامه خویش تحت عنوان «ترتیبات امنیتی خلیج فارس پس از سال ۱۹۹۰» موفق به اخذ درجه کارشناسی ارشد علوم سیاسی گردید، توانست همان سال در آزمون سراسری دکترای علوم سیاسی دانشگاه تهران پذیرفته شود و سرانجام در سال ۱۳۸۱ با ارائه رساله‌ی دکتری تحت عنوان بررسی تحولات ژئوپلتیکی دهه ۹۰ و تاثیر آن بر امنیت ملی ایران» موفق به اخذ درجه دکترای تخصصی علوم سیاسی گرایش امنیت ملی گردد.

دکتر محمد حیدری از سال ۱۳۸۳ تاکنون در کنار مناصب و پست‌های حساس و ملی در وزارت کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عضو هیئت علمی دانشگاه‌های تهران نیز بوده و توانسته علاوه بر آثار تالیفی و پژوهشی به تربیت دانشجویان متعدد در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بپردازد.

پژوهشگر برتر

تالیفات و مقالات متعدد وی در حوزه امنیت و سیاست خارجی موجب شده در سال ۱۳۹۴ به عنوان پژوهشگر برتر رشته علوم سیاسی برگزیده شود و نیز طی دو سال پیاپی استاد برگزیده علوم سیاسی گردد.

 

انتخاب سیاست تنش‌زدایی در عرصه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دوره‌ی اصلاحات، فرصت مناسبی بود تا دیپلماسی امنیتی جمهوری اسلامی ایران را در محیط پیرامونی و فرا پیرامونی گسترش دهد و از این طریق ضریب امنیت داخلی کشور افزایش پیدا کند.
وی در بسیاری از بحران‌های امنیتی و فرامرزی نقش برجسته‌ای ایفا کرده و با مسئولین و مقامات بسیاری از کشورهای دنیا از جمله فرانسه، لهستان، کویت، عمان، اتریش، روسیه، فنلاند، چین همکاری های دوجانبه و چند جانبه نقش موثری عربستان، عراق، ترکیه، پاکستان، افغانستان ، امارات متحده عربی و… دیدار و در تدوین یادداشت تفاهم و موافقتنامههای و همکاری های دوجانبه و چند جانبه نقش موثری ایفا نماید.
در سال ۱۳۸۴ پس از ۸ سال خدمت در حوزه معاونت امنیتی و انتظامی وزارت کشور به حوزه معاونت سیاسی منتقل و به عنوان معاون دفتر سیاسی وزارت کشور مشغول بکار شدند و در هدایت سیاست داخلی به ایفای نقش پرداختند.
توانایی بالا و قدرت رایزنی از یک سو و ضرورت تعامل سازنده با مجلس شورای اسلامی، ایشان را ازحوزه سیاسی به حوزه پارلمانی وزارت کشور منتقل نمود.
معاونت امور مجلس وپارلمانی وزارت کشور سبب آشنایی ایشان با مجلس شورای اسلامی شد. با شروع به کار مجلس هشتم، با حکم وزیر کشور به عنوان مدیر کل امور مجلس منصوب شد و در طول ۶ سال حضور در این جایگاه در جهت هم افزایی دولت و مجلس برای خدمت بیشتربه مردم تلاش نمود که این مهم بارها مورد تایید مسئولین عالی رتبه کشور قرار گرفته است .
با آغاز به کار دولت یازدهم و چالش بین مجلس شورای اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آقای دکتر جنتی را بر آن داشت تا ایشان را به سمت مدیر کل امور مجلس در وزارت خانه متبوع منصوب نماید تا موجبات تعامل و همکاری های مخاطبین بیش از پیش ادامه یابد.
درسال ۱۳۹۵ بنا به ضرورت های مدیریتی و سمت مدیر کل تبلیغات و اطلاع رسانی منصوب شدند و تاکنون در این سنگر ادامه خدمت می‌دهند.